U12 Takımımız 2. Maçında Hakem Kurbanı Oldu

U12 takımımızın 2. maçında rakibi Bandırma Körfezspor oldu. İki takım arasında centilmence geçen müsabakada çocuklarımız güzel bir futbol oynadı. Maç maalesef tek hakemle oynandı. Müsabaka  1-1 devam ederken forvet oyuncumuz Batu, sağ kanat oyuncumuz Efe Dağ'ın attığı topu profesyonel bir futbolcu gibi top atılana kadar rakibi ile aynı hizada kalıp, topun atılması ile koşuya başlamış ve hızını kullanarak çok güzel bir gol atmıştır. Ancak buz gibi golümüz tek hakeme kurban gitti. İlerleyen dakikalarda daha hazin bir golümüz iptal edildi. Batu'nun önüne atılan bir topta rakibini topu sürerek geçen oyuncumuz kalecinin ceza sahası dışında elle müdahele etmesine rağmen top önünde kaldı ve topu ağlar ile buluşturdu. İnanılmaz bir biçimde golümüz iptal edildi, el olan bölgeden serbest vuruş verildi ve rakip oyuncu sarı kart ile cezalandırıldı. Aslında yapılan kural hatalarını toplasak gol atan takımımız 2 kere sanki gol attığı için cezalandırıldı. Maç bu iki pozisyon ile 3-1'e gelecekken skor 1-1'de durmuş oldu. Morali ve sinirleri bozulan oyuncularımız büyük bir hata yaparak 2-1 mağlup duruma düştü. Son dakikalarda baskı ile gol ararken maç 3-1 olarak tescil edildi. 

Kulüp olarak altyapılarda galibiyet odaklı olmamayı her zaman ön plana çıkartıyoruz. Ancak altyapılardaki oyuncuların hemen hemen her maçta adaletsizliğe maruz kalmaları adalete olan inançlarını sarsmaktadır. Bir hafta önceki başka bir maçımızda da kendi sahasından çıkan oyuncumuz harika bir aşırtma gol atmış ve yine golümüz pozisyonu süzemeyen genç bir hakem tarafından iptal edilmişti. 3. hafta ile birlikte maçlarda 3 hakem uygulaması başlaması doğru bir uygulama olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak ikinci haftada yapılan bu büyük hata ile kulübümüz şu anda 8 puanla ligde 2. olacak iken 5 puanda kalması futbol ve adalet ile izah edilebilecek bir konu değildir. Genç hakemler desteklenmeli, ama önce futbol oyun kuralları ve özellikle avantaj kuralı çok net öğretilmelidir. Altyapılarda kırmızı kartı desteklemiyoruz, ancak bu kadar basit bir kuralı bile süzemeyen bir genç hakem için söyleyebileceğimiz eğitim yetersizliğidir.

U12 takımımız 3. hafta karşılaşması ile 17 Eylül GSK ile karşılaştı. Bu karşılaşma karşılıklı ataklar ile geçti. Takımımızın daha net pozisyonlar yakalamasına rağmen golü bulamaması nedeniyle maç 0-0 eşitlikle tamamlandı.

4. hafta maçlarında rakibimiz Sanayispor idi. Ancak Sanayispor'un ligden çekilmesi nedeniyle hanemize 3 puan 3 golle yazılmış oldu.